Aloe Vera Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera, tropikal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Succulent familyasına ait olan bu bitki, yapraklarında su tutar. Aloe vera bitkisini faydalı kılan yapraklarında bulunan jellerdir. Bu jeller cilt bakımı, saç bakımı, mide problemlerinin yanı sıra yaraların iyileşmesi gibi pek çok sorunun çözümünde kullanılmaktadır.

Aloe Vera güneş yanığı olan ciltler için kullanılan bir bitki türü olmasının yanı sıra, farklı medeniyetler tarafından yüzyıllardır çeşitli cilt bakımı, tıbbi amaçlar ve sağlık için kullanılmıştır.

Doğal olarak yetişen bir kaktüs bitkisi olan aloe vera bitkisinin etli yaprakları 752’den fazla (ve belki de 2002’ye kadar) farklı aktif bileşenin yer aldığı berrak bir jel barındırır. Bunlar arasında vitaminler, mineraller, şekerler, enzimler, salisilik asitler ve amino asitler yer alır.

Aloe Vera'nın Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisinin cilde faydalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Nemlendirir

Aloe vera bitkisi, yapraklarında bulunan yoğun su sayesinde cildi nemlendirir ve mevcut nem dengesini korur. Ciltteki kuruluğu önler ve cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Sivilce Tedavisi

Ciltteki iltihaplanmayı azaltarak sivilce oluşumunu engeller ve var olan sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca, cildi temizler ve gözenekleri açarak ciltteki yağı azaltır.

Antioksidan Özellikleri

Aloe vera bitkisi, antioksidan özellikleri nedeniyle cildi serbest radikallerden korur ve cilt yaşlanmasını önler. Ayrıca, cildin elastikiyetini artırır ve kırışıklıkları azaltır.

Yatıştırıcı Etki

Hassas ciltlerde meydana gelen tahrişleri ve inflamasyonları azaltarak cildi yatıştırır. Güneş yanığı, alerji veya cilt hassasiyeti gibi durumlarda cildi rahatlatır ve iyileşmesine yardımcı olur.

Lekeleri Azaltır

Aloe vera bitkisi, ciltteki lekeleri azaltarak cilt tonunun daha eşit ve cildin daha aydınlık görünmesini sağlar. Ciltteki pigmentasyon problemlerini tedavi eder ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Doğal Bir Temizleyici

Aloe vera bitkisi, cildi doğal bir şekilde temizler ve kirleri, yağları ve diğer zararlı maddeleri ciltten uzaklaştırır. Ciltteki gözenekleri açar ve cildin daha temiz ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Güneş Yanıklarını İyileştirir

Güneş kremi kullanılmadığı zaman oluşan güneş yanıklarının acısını ve rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilecek hem yatıştırıcı hem de nemlendirici özelliklere sahiptir. Ayrıca, aloe vera iyileşme sürecini hızlandırır.

Yaşlanma Karşıtı

Aloe vera bitkisi içerisinde bulunan antioksidanlar, cildi serbest radikallerden korur ve cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Ayrıca, cildin elastikiyetini artırarak kırışıklıkları azaltır ve daha sıkı ve genç görünmesini sağlar.

Aloe Vera'nın Cilt Bakımı Dışındaki Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisi cilt bakımı dışında da birçok fayda sağlar. İşte onlardan bazıları:

  • İçerisindeki antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • İçerisindeki anti-inflamatuar özellikler romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
  • İçerisindeki polisakkaritler kan şekeri seviyesini düzenler ve diyabet hastalarına fayda sağlar.
  • Ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Saç sağlığını korur ve saç dökülmesini önler.

Aloe vera bitkisi, cilt bakımında doğrudan kullanılabildiği gibi güneş kremleri ve cilt bakım ürünlerinin içerisinde de kullanılabilir. İçeriğinde aloe vera bulunan güneş kremlerle güneşin zararlı etkilerini önleyebilir ve cildinize ihtiyacı olan bakımı sağlayabilirsiniz.